Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

menu

Evangelický kostel Rožnov pod Radhoštěm

Evangelický kostel Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm

Evangelický kostel v Rožnově pod Radhoštěm je jedinečnou památkou na dobu, kdy se v Československu tvrdě pronásledovaly církve a jejich věřící. Tento kostel je jedním z mála, který byl postaven v 50. letech 20. století, a to navzdory mnoha překážkám a omezením. Jeho architektura je inspirována lidovou tradicí Valašska a zároveň vyjadřuje moderní duch českobratrského evangelictví.

Historie kostela sahá do roku 1928, kdy byl pro budoucí stavbu zakoupen pozemek v městském parku nedaleko Valašského muzea v přírodě. V následujících letech vzniklo několik návrhů na podobu kostela, ale žádný z nich nebyl realizován. V roce 1941 byl schválen návrh architekta Miloslava Tejce z Brna, ale stavba byla znemožněna zákazem církevních staveb na území protektorátu Čechy a Morava. Po válce byl vytvořen nový návrh pražským architektem Bohumilem Barešem, který byl ovlivněn funkcionalismem a moderním uměním. Jeho plány byly opakovaně upravovány a schvalovány různými státními a stranickými orgány, které měly rozhodující slovo o povolení stavby. Nakonec byla v dubnu 1952 stavba dřevěného roubeného kostela povolena.

Stavba kostela probíhala v letech 1952-1953 za velké pomoci místních obyvatel a evangelických věřících z celé republiky. Kostel byl postaven z dřevěných trámů, které byly dovezeny z Beskyd a sestaveny na místě. Kostel má půdorys řeckého kříže a je celý z režného zdiva. Střecha je plochá a má čtyři světlíky ve tvaru kříže. Fasáda je členěna horizontálními pásky oken, které propouštějí světlo do interiéru. Vstup do kostela je zdoben betonovým portikem s křížem a reliéfem svatého Václava od sochaře Jana Štursy. Kostel byl slavnostně posvěcen 5. července 1953 synodním seniorem Viktorem Hájkem.

Interiér kostela je prostý a funkční. Hlavní oltář je tvořen dřevěnou skříní s obrazem svatého Václava od malíře Františka Kysely. Na stropě visí lustry z chromovaného plechu. Na stěnách jsou umístěny dřevěné lavice pro věřící. V zadní části kostela je umístěna kruchta s varhanami, které byly pořízeny v roce 1964. Na kruchtě jsou také umístěny pamětní desky se jmény zakladatelů sboru a obětavých stavitelů kostela.

Kostel slouží nejen pro bohoslužby, ale také pro kulturní účely a koncerty. Je otevřen pro veřejnost a nabízí možnost poznat historii a současnost evangelictví na Valašsku. Kostel je chráněnou kulturní památkou.

Aktualizováno:

2024 Otevřené brány

Vyrobilo Weboo Marketing & Technology © 2024

Cookie lišta

Nahoru