Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

menu

Evangelický kostel ve Zlíně

Evangelický kostel ve Zlíně

Zlín

Evangelický kostel ve Zlíně patří mezi nejzdařilejší sakrální stavby československé meziválečné architektury. Vyváženými proporcemi a funkcionalistickou jednoduchostí dokonale koresponduje s typickou baťovskou architekturou Zlína.

Kostel byl postaven díky značné finanční podpoře firmy Baťa. Stavba byla realizována jedním z nejvýznamnějších architektů Baťových závodů – Vladimírem Karfíkem, jehož dílem je ve Zlíně také například 21. budova, tzv. Baťův mrakodrap, nebo Hotel Moskva.

Architekt musel řešit, jak se vypořádat s umístěním objektu do svažité parcely a přitom vytvořit v rámci okolní zástavby zajímavý a dominantní urbanistický prvek. Výkopové práce začaly v létě 1936 a slavnostní otevření kostela se konalo v roce 1937.

Vnitřní prostor zaujme svou světlostí a jednoduchostí. „Výzdoba evangelických kostelů je většinou střídmá, nemá návštěvníky ohromit velkolepou nádherou a bohatstvím, jak ji známe z českých barokních katolických kostelů. Chce posluchače vést ke zklidnění, ztišení a především k soustředění na základ křesťanské zvěsti. Tím byla od počátku pro všechny křesťany Bible,“ píše historik David Valůšek na webu farnosti. Právě důraz na Boží slovo je důvodem, proč se na zdech kostela uplatňují biblické citáty.

Výzdoba interiéru během let prošla změnami, po vymalování Velkého sálu v roce 2004 se vzhled kostela přiblížil původnímu Karfíkovu návrhu. Podílel se na něm současný olomoucký malíř Miroslav Hanák, který namaloval obraz Milosrdného Samaritána, společně s výtvarníkem a typografem Pavlem Falátkem, autorem reliéfu i písma. Převládající světlé barvy a šedé písmo ponechávají na návštěvníkovi, zda texty bude číst či nikoliv.

Varhany se dvěma manuály a 1338 píšťalami jsou upraveny na elektropneumatický systém. V duchu funkcionalistické jednoduchosti zde bylo také přidáno osvětlení pomocí velkých chromovaných světelných sloupů, které jsou výrazným prvkem tohoto interiéru.

PROHLÍDKY:
květen-září: So, Ne 9.00-12.00 a 13.00-17.00
V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

 

VÍTE, ŽE:
Kvůli nutnosti úspor se upustilo od zakoupení zvonů, takže věž zvonice dosud nesloužila svému účelu.
Přirozeného spádu terénu využil architekt Karfík pro stupňovité uspořádání lavic v hlavní lodi.
Vestibul původně sloužil jako šatna. V roce 2007 byl však upraven na galerii. Konají se zde pravidelné výstavy výtvarného umění

ODKAZY:
www.zlin.evangnet.cz
www.zlin.eu

TURISTICKÁ MÍSTA V OKOLÍ:
ZOO a zámek Zlín – Lešná
Zámek ve Vizovice
Hrad Malenovice

Aktualizováno:

2024 Otevřené brány

Vyrobilo Weboo Marketing & Technology © 2024

Cookie lišta

Nahoru