Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

menu

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Valašské Klobouky, Poteč

Kaple sv. Cyrila a Metoděje ve Valašských Kloboukách je jednou z nejvýznamnějších neogotických památek na Moravě, která připomíná historickou úlohu slovanských věrozvěstů v naší zemi. Tato novogotická kaple byla postavena v roce 1863 na okraji města, kde podle legendy svatí bratři procházeli a kázali při své misii na Velehrad. Kaple je bohatě vyzdobena malbami a sochami, které zobrazují život a dílo sv. Cyrila a Metoděje a jejich vliv na slovanskou kulturu.

Kaple byla postavena jako poděkování za osvobození Československa od Rakousko-Uherska po prusko-rakouské válce v roce 18661. Podnět k její výstavbě daly velkolepé oslavy cyrilometodějského milénia na Velehradě v červenci 1863, kterých se zúčastnilo mnoho významných osobností, jako byl například císař František Josef I.2. Autorem plánů kaple byl Michal Urbánek, místní stavitel a starosta3. Stavba trvala jeden rok a stála 12 000 zlatých, které byly vybrány z dobrovolných příspěvků obyvatel Valašských Klobouků a okolí4.

Výzdobu kaple provedla dílna vídeňského malíře Karla Hemerleina, v níž pracoval i Bohumír Lindauer, později světově proslulý malíř novozélandských Maorů. Lindauer také formuloval ikonografický program kaple, který se skládá z osmi obrazů s náměty z života a díla sv. Cyrila a Metoděje. Obrazy jsou umístěny na stropě a stěnách presbytáře a lodi kaple. Mezi nimi jsou například scény z jejich příchodu na Moravu, jejich setkání s knížetem Rostislavem, jejich cesty do Říma, jejich tvorby hlaholice a překladu Písma svatého, jejich konfliktu s franskými kněžími nebo jejich smrti. Obrazy jsou provedeny v realistickém stylu s bohatými detaily a barevností.

V kapli se nachází také socha sv. Cyrila a Metoděje z roku 1938, kterou vytvořil sochař František Bílek. Socha znázorňuje oba svaté jako učitele a překladatele slovanských jazyků. V jejich rukou drží evangelium v hlaholici, kterou sami vynalezli. Socha je umístěna na oltáři s obrazem sv. Cyrila a Metoděje, který namaloval akademický malíř František Kysela. Obraz zobrazuje oba svaté jako apoštoly Slovanů, kteří přinášejí evangelium do země Velkomoravské říše.

Kaple je obklopena zahradou s květinovou výsadbou a lavičkami. V zahradě se také nachází pamětní desky s nápisy v češtině, slovenštině, polštině a ruštině, které připomínají historický význam těchto svatých pro slovanské národy. Kolem kaple byla vysázena řada lip. Vypráví se, že se pod lipami Cyril s Metodějem zastavili, aby si odpočinuli a trochu posvačili. A také zde měli kázat. Kdesti tam prý dokonce zapomněli nůž: kdo ho najde, bude mít velké štěstí!

Kaple sv. Cyrila a Metoděje ve Valašských Kloboukách je tedy místem, kde se uctívá památka dvou velkých svatých, kteří ovlivnili dějiny a kulturu celého slovanského světa. Je to také místem, kde se projevuje spolupráce a solidarita mezi slovanskými národy, kteří sdílejí společné kořeny a hodnoty.

PROHLÍDKY:
květen-září: So 10.00-16.00, Ne 12.00-16.00
V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

 

VÍTE, ŽE:
Pojem Valašsko většinou evokuje malé útulné dřevěnice. Ale Valašské Klobouky překvapí i jinou architekturou! Nacházejí se tu totiž perly secese. Zasloužil se o ně kloboucký rodák Hubert Gessner, který zde v roce 1895 odstartoval svou úspěšnou kariéru.
Na vrcholu Klášťova v 753 m. n. m. se nachází nejvýše položené hradisko kultury lužických popelnicových polí na Moravě

ODKAZY:
faraklobouky.cz
www.valasskeklobouky.cz

TURISTICKÁ MÍSTA V OKOLÍ:
Expozice "Tragédie na Ploštině"
Klášťov
Pozorovatelna Durch

Aktualizováno:

2024 Otevřené brány

Vyrobilo Weboo Marketing & Technology © 2024

Cookie lišta

Nahoru