Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

menu

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Střílky

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie je jednolodní stavba, která si zachovala mnoho z původního interiéru. Hlavní oltář zdobí obraz Nanebevzetí Panny Marie, který je kopií původního plátna z Velehradu od vynikajícího benátského malíře Paola Paganiho. Tento mistr svůj moravský pobyt zahájil ve službách uměnímilovného olomouckého biskupa Karla z Lichtenštejna malířskou výzdobou Sala Terreny kroměřížského zámku. Především však významně ovlivňoval rozvoj přicházejícího barokního slohu a jeho vliv na malířství konce 17. a počátku 18. století na Moravě. Velmi cenné jsou také dva obrazy velehradského malíře, jezuity Ignáce Raaba, umístěné na zadních bočních oltářích. Byl to jeden z nejvýznamnějších českých malířů 18. století, který svá díla většinou nepodepisoval, neboť za jejich pravého autora považoval Boha coby dárce svého nadání.

Umělecky cenné jsou v tomto kostele především původní varhany, které jsou jedním z mála dochovaných exemplářů s dobovou akordovou kompozicí píšťal. Pocházejí od věhlasného stavitele varhan Františka Siebera z roku 1771. Pod kostelem na úpatí kostelního terasového úbočí si můžeme všimnout kamenných kvádrů. Je to pozůstatek základů plánované stavby kostelního dvorce.

Díky své unikátní architektuře ve stylu klasicizujícího baroka a sochařské výzdobě si ve Střílkách zasluhuje pozornost barokní hřbitov, který je perlou stavitelského a sochařského umění své doby. Toto výjimečné dílo nemá v České republice ani ve střední Evropě obdoby. V roce 2010 bylo vyhlášeno národní kulturní památkou. Hřbitov je obehnán mohutnou zdí z pískovcových kvádrů, na ní je balustráda s podstavci pro sošky a sousoší, které vroubí celý jeho obvod. Přestože koncept sochařských děl zde nebyl doveden do konečného stadia, dotvářejí alegorické sochy s motivy smrti a vzkříšení působivou atmosféru tohoto místa.

PROHLÍDKY:
květen-září: So 10.00-12.00 a 13.00-17.00, Ne 13.00-17.00
V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

 

VÍTE, ŽE:
Hřbitov zřejmě vznikl podle projektu biskupského architekta Ignáce Josefa z Bolleshausu.
Uzavřená plocha hřbitova pod pohřbívací hlínou je podložena zdivem ve formě veliké pánve s důmyslným větracím a kanalizačním systémem, který napomáhá urychlit tlení mrtvých těl.
Střílky obklopuje nádherná příroda na úbočí Chřibů, kudy vedou četné turistické i pěší trasy.

ODKAZY:
www.farnoststrilky.cz
www.obecstrilky.cz

TURISTICKÁ MÍSTA V OKOLÍ:
Zámek Buchlovice
Zřícenina hradu Cimburk

Aktualizováno:

2024 Otevřené brány

Vyrobilo Weboo Marketing & Technology © 2024

Cookie lišta

Nahoru