Kostel Narození Panny Marie
Rajnochovice
Barokní kostel Narození Panny Marie byl vybudován podle plánů architekta Giovanniho Pietra Tencally počátkem 18. století na poutním místě, kde stál původně dřevěný kostelík. Stavba je architektonickým skvostem a často bývá pro svou majestátnost nazývána „valašskou katedrálou“.
Jedinečný ráz dodává vnitřním prostorám dvaadvacet oken umístěných ve výšce 18 metrů, která působivě mění intenzitu a zbarvení dopadajícího světla. Nad oltářním obrazem znázorňujícím scénu Narození Panny Marie je kvalitní štuková výzdoba s motivem svatozáře zdobená postavami andělů od italského barokního sochaře Baltasara Fontany. Ten se podílel na výzdobě mnoha moravských kostelů, jeho nejrozsáhlejší realizací na Moravě je výzdoba kláštera na Velehradě. Nad dřevěným svatostánkem upoutají pozornost sošky ve zvláštní schránce – Panna Maria, Ježíšek, sv. Anna Samotřetí a postava rytíře, jež představuje tvůrce sousoší. Podle pověsti jím byl zbožný rytíř z blízkého hradu Šaumburku.
K unikátním památkám v kostele patří především varhany. Přestože nástroj je novodobý, dochovala se zde původní barokní skříň, která je jednou z nejstarších na Moravě. Je ozdobena postavou krále Davida a andílky hrajícími na kornety. Zajímavostí této jednolodní dvoupatrové stavby je také věž vysoká 37 metrů, která je vychýlena od svislice o 25 centimetrů. Původně měla cibulovitý tvar a byly v ní zavěšeny tři zvony. Dva z nich však byly zabaveny pro válečné účely. Ke vchodu vystoupáme po širokém kamenném schodišti. Prostoru před chrámem vévodí Pieta – kamenná socha Panny Marie s Kristem na klíně z počátku 19. století.
S kostelem kromě studánky s dobrou vodou sousedí barokní fara z počátku 18. století, která byla původně biskupským loveckým zámečkem. Naproti fary nalezneme výjimečně zdařilou barokní sochu sv. Jana Nepomuckého z poloviny 18. století.
PROHLÍDKY:
květen-září: So 10.00-12.00 a 13.00-17.00, Ne 13.00-17.00
V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.
VÍTE, ŽE:
Někdejší osady na tomto území sloučil do jedné obce bača Mikuláš Rajnoch a nově vzniklá vesnice v podhůří Hostýnských vrchů dostala jméno po něm.
Významnou osobností spojenou s tímto místem je někdejší duchovní správce František Gogela (1854-1922), vynikající regionální botanik a znalec karpatské a podhostýnské květeny, jemuž je věnována deska z roku 1969 umístěná na faře.
ODKAZY:
www.farnost-rajnochovice.cz
www.rajnochovice.cz
TURISTICKÁ MÍSTA V OKOLÍ:
Zámek Bystřice pod Hostýnem
Zřícenina hradu Lukov
Gobelínová manufaktura Valašské Meziříčí