Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

menu

Kostel Nejsvětější Trojice

Kostel Nejsvětější Trojice

Valašské Meziříčí

Kostel Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí je polodřevěná jednolodní církevní stavba, postavená v druhé polovině 16. století jako hřbitovní kostel za hradbami Valašského Meziříčí na Horním Předměstí. K liturgickým účelům sloužil až do 50. let 20. století. V současnosti se v něm nachází lapidárium Trojice, spravované Muzeem regionu Valašsko. Kostel Nejsvětější Trojice je jednolodní polodřevěná stavba, kterou tvoří zděné polygonálně ukončené kněžiště s kaplí sv. Kříže a sakristií a roubená loď s venkovním ochozem. Zaklenuta je pouze jižní kaple (současný vstup do lapidária). Zbytek kostela má rovný trámový strop. Kostel je zastřešen valbovou šindelovou střechou se sanktusovou věžičkou. Nejstarší dochovanou částí kostela je zděný presbytář z 16. století. Z hlediska slohového je na něm patrné doznívání pozdní gotiky, typické pro českou sakrální architekturu 16. století. Kolem roku 1698 byla ke kněžišti připojena jižní kaple sv. Kříže. V roce 1754 pak byla k severní stěně přistavěna sakristie a na západě postavena dřevěná hlavní loď s venkovním loubím. V 17. a 18. století byly k němu přistavěny další části, které dodaly kostelu barokní ráz.

Uvnitř kostela se nachází lapidárium Trojice, kde jsou vystaveny historické kamenné a dřevěné artefakty, jako jsou kříže, náhrobky, části portálů a sochy. Návštěvníci si mohou prohlédnout také částečně obnovenou původní architekturu kostela, jako jsou podlahy, krovy, kůr, lavice a další.

Kostel a jeho okolní prostranství prošlo v uplynulých pěti letech rozsáhlou úpravou, díky níž se areál proměnil v příjemnou oázu uprostřed města, ze které dýchá kouzlo historie, pohody i zajímavého poznání. Historický objekt obklopuje ze všech stran nově revitalizovaný park s bohatou keřovou a bylinnou výsadbou, která nabídne návštěvníkům příjemné spočinutí uprostřed záplavy květů a vůní, v atmosféře blízké malířským dílům z počátku 20. století. Součástí parku je i nová přírodovědná stezka s věrně vyvedenými modely nejběžnějších druhů hmyzu z našeho okolí a zajímavými informacemi o nich. Stezka propojuje areál kostela s jeho nejbližším okolím, díky čemuž vznikl rozsáhlejší komplex, jenž kromě poučení (zastavení naučné stezky), nabízí také zábavu (herní prvky na hřišti na Vodní ulici) a společenský (odpočinkové zóny s posezením), duchovní (areál bývalého poutního kostela) i kulturně-estetický (umělecké ztvárnění jednotlivých zastavení naučné stezky, květinová výsadba) zážitek. Muzeum regionu Valašsko coby správce areálu využívá naučnou stezku v rámci svých vzdělávacích aktivit, mezi něž patří například edukační programy pro školy a různé workshopy. V parku i uvnitř kostela probíhají také akce pro širokou veřejnost.

PROHLÍDKY:
květen, červen, září: So 10.00-12.00 a 13.00-17.00, Ne 13.00-17.00,
červenec-srpen: Út-So 10.00-12.00 a 13.00-17.00, Ne 13.00-17.00
V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

 

VÍTE, ŽE:
Kostel Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí je místem, kde se snoubí historie, kultura a příroda. Je to ideální místo pro ty, kteří chtějí poznat minulost i současnost města, užít si klidu i zábavy a obdivovat krásu umění i přírody.
V nejbližším okolí se nachází vyhlášená pražírna kávy - stačí se projet po kruhovém objezdu pod kostelem.
Manufaktura na výrobu ručně tkaných gobelínů, která sídlí v sousedství zve k návštěně.

ODKAZY:
Muzeum regionu Valašsko

TURISTICKÁ MÍSTA V OKOLÍ:
zámek Lešná se zámecký parkem
zámek Kinských ve Valašském Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí

 

Aktualizováno:

2024 Otevřené brány

Vyrobilo Weboo Marketing & Technology © 2024

Cookie lišta

Nahoru