Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

menu

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Uherský Brod

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, který vévodí městskému náměstí, je považován za vynikající barokní stavbu z počátku 18. století. Je obrácen monumentálním průčelím k východu a vytváří tak s radnicí, která byla upravena zhruba ve stejné době, dvojici symbolů – správy církevní a světské.

Neobvyklá je vstupní část řešená jako zámecký vestibul uvádějící hlavní sál. Velkolepě dekorovaný interiér se ve své době mohl srovnávat s nejbohatšími sakrálními památkami v zemi. Nachází se v něm celkem sedm oltářů z umělého mramoru zdobených obrazy převážně z první poloviny 18. století. Rozměrný obraz Neposkvrněného početí Panny Marie na hlavním oltáři znázorňuje tradiční symbol Matky Boží s měsícem pod nohama. Spodní část obrazu tvoří výjev souboje andělů a zlých duchů. Obraz Stětí sv. Jana Křtitele na pravé straně lodi je starý více než tři sta let a je bezesporu jedním z nejhodnotnějších děl v kostele. Zaujme i krajní oltář na levé straně zdobený barokní malbou Svaté rodiny v původním bohatě vyřezávaném rámu. Naproti sakristii je zazděný epitaf Jana Zikmunda Hájka, rytíře, který měl zásluhy na rozvoji města.

Zvony sv. Jana Křtitele a sv. Kříže jsou barokními památkami, které měly velký význam pro rozvoj moravského zvonařství. Chrámová věž se zvonicí byla za hlavním oltářem přistavěna o více než 150 let později. Její stavbě však předcházely zajímavé události. Poté co městská rada poručila zbourat Nivnickou, Těšovskou a Hradišťskou bránu, použil se takto získaný stavební materiál na stavbu nové střední školy a především na stavbu chrámové věže. Uherský Brod tak ale přišel o své nejcennější a nejstarší památky – městské brány, které byly skutečnou ozdobou města.

PROHLÍDKY:
květen-září: So 9.00-12.00 a 13.00-17.00, Ne 13.00-17.00
V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

 

VÍTE, ŽE:
Bývalé hraniční pevnostní město a obchodní středisko Uherský Brod má dodnes svou nezaměnitelnou atmosféru. Historie je také spjata s Janem Amosem Komenským, jehož odkaz je stále živý především díky zdejšímu muzeu s nejvýznamnějším komeniologickým pracovištěm v České republice.
Původní farní kostel byl zasvěcen sv. Janu Křtiteli, dnes náleží církvi Československé husitské pod názvem Chrám Mistra Jana Husa a rozhodně stojí taktéž za návštěvu.
V Uherském Brodě je pozoruhodný i dominikánský klášter a kostel Nanebevzetí Panny Marie

ODKAZY:
www.farnostuherskybrod.cz
www.ub.cz

TURISTICKÁ MÍSTA V OKOLÍ:
Tvrz Hluk
Rozhledna Velký Lopeník

 

 

Aktualizováno:

2024 Otevřené brány

Vyrobilo Weboo Marketing & Technology © 2024

Cookie lišta

Nahoru