Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

menu

Kostel Panny Marie Sněžné

Kostel Panny Marie Sněžné

Velké Karlovice

Kostel Panny Marie Sněžné byl postavený v polovině 18. století a je nejhodnotnější historickou památkou obce. Jeho půdorys má zcela jedinečný tvar rovnoramenného kříže, a tudíž má tato stavba poměrně složitou konstrukci. Její obvod je zalomen do 24 úhlů. Nad středem kostela je barokní věžička s dvoustupňovou cibulovitou bání. Zajímavé ovšem je, že na jejím vrcholu nenajdeme kříž, ale růžici. Kostel má dva zvony, které se rozeznívají pomocí řemenů spuštěných přímo doprostřed interiéru. Větší z nich – Panny Marie Pomocnice křesťanů – byl vyroben v České u Brna v roce 1861 a váží asi 120 kg. Menší zvon sv. Jiří pochází z roku 1929, byl vyroben v Brně a váží asi 80 kg.

Jedná se o zcela jedinečnou ukázku lidového baroka. Srubová konstrukce je kompletně vyrobena ze dřeva, vnější strany stěn včetně střechy jsou pokryty šindelem. Při stavbě nebyl použit jediný hřebík a veškeré spoje a upevnění včetně trámů jsou řešeny bukovými klíny. Nejprve byly vnitřní prostory kostela bez nátěru, až později byl kostel vybílen a vyfládrován, neboli byla v něm provedena speciální olejomalba imitující dřevo. Tak je  interiér prakticky dochován až dodnes. Velká část interiéru je dochovaná z původního kvalitního barokního mobiliáře.

Dřevěná polychromovaná křtitelnice je zdobena sousoším s motivem Kristova křtu v řece Jordán. Jedná se o velmi dobrou řezbářskou práci z poslední třetiny 18. století. Původní dřevěná podlaha dostala dnešní podobu v polovině 20. století.  V rovném stropě si můžeme povšimnout několika malých otvorů, kterými se dříve po setmění spouštěly na drátech zavěšené petrolejové lampy. Tři skleněné lustry daroval kostelu majitel skláren v Karolince Salomon Reich a v polovině 20. století do nich bylo instalováno elektrické osvětlení, které slouží dodnes.

Kostel je zapsán v ústředním seznamu kulturních památek České republiky.

Prohlídky:
květen, červen, září: So 10.00-16.00, Ne 11.30-15.30
červenec-srpen: Po-So 10.00-16.00, Ne 11.30-15.30
V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

 

VÍTE, ŽE:
Budova kostela se nachází na okraji místního katolického hřbitova, jehož součástí je i historická dřevěná fara postavená roku 1754. Spolu s ní vytváří roubená stavba kostela zcela jedinečný a originální celek.
Ve Velkých Karlovicích je možné navštívit také národopisné Karlovské muzeum umístěné ve dvou budovách památkově chráněného objektu v historickém středu obce.

ODKAZY:
www.velkekarlovice.cz
www.farnostvelkekarlovice.mablog.eu

TURISTICKÁ MÍSTA V OKOLÍ:
Rozhledna Miloňová
Valašské muzeum v přírodě a skanzen – Rožnov pod Radhoštěm

Aktualizováno:

2024 Otevřené brány

Vyrobilo Weboo Marketing & Technology © 2024

Cookie lišta

Nahoru