Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

menu

Kostel sv. Jakuba Většího

Kostel sv. Jakuba Většího

Tečovice

Kostel sv. Jakuba Většího pochází přibližně z doby kolem roku 1260 a je nejstarší architektonickou památkou na Zlínsku a zároveň patří k nejstarším dochovaným církevním stavbám v České republice. O mimořádnosti této památky se přesvědčili také archeologové v 90. letech 20. století, kteří pod freskami objevili zbytky původního bednění kleneb či základy staršího církevního objektu z první poloviny 13. století pod podlahou kostela. Původně se jednalo o románskou stavbu, která byla nejprve goticky a pak barokně přestavěna.

Sedlová střecha je stejně jako kněžiště pokrytá šindelem. Na jejím hřebeni je usazena zvonicová věžička ukončená cibulí s makovicí, do krovu byla vevázána až dodatečně. Zvon, který je v ní nyní pověšen, je replikou svého raně barokního předchůdce. Zdi této jednopatrové nepodsklepené stavby jsou silné 1,2 metru. Dominantním prvkem tečovického kostelíka je především raně gotický vstupní portál. V interiéru si pozornost zaslouží dochované gotické malby, na nichž se zřejmě podílelo více umělců. Původně jimi byla vyzdobena celá loď. Ve druhé polovině 20. století však byla část zničena zatékající vodou a odstraněna. Mezi nejzachovalejší fresky patří medailony na vítězném oblouku a na čelní straně chrámové lodi.

Ke zcela ojedinělým památkám patří pískovcová křtitelnice z konce 13. nebo počátku 14. století. Představuje unikátní artefakt z období přechodu románského slohu do gotiky. Zajímavý je také kámen půlkruhového tvaru umístěný hned vedle této křtitelnice. V průměru měří přibližně 40 cm a na jeho vrcholu je nízký kruhový výstup. Původně byl umístěn u vstupu do kostela a zabořen z poloviny do země. Jeho skutečná funkce se dá určit jen těžko. Dle ústního podání by se snad mohlo jednat o starou křtitelnici nebo její část, která patrně náležela k původnímu zařízení kostela.

PROHLÍDKY:
květen-září: So 9.00-12.00 a 13.00-17.00, Ne 13.00-17.00
V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

VÍTE, ŽE:
První písemné zmínky o Tečovicích pocházejí z roku 1141. Po spojení tečovského a malenovského panství roku 1350 význam Tečovic zeslábl.
V historických pramenech se objevuje kněz Milíč z Tečovic, který odsud odešel do Kroměříže. Někdy se projevují snahy ztotožnit jej se známým kazatelem Janem Milíčem z Kroměříže.
Svatojakubskou mušli, která je symbolem poutníků putujících do Santiaga de Compostella, najdeme také ve znaku obce Tečovice.

ODKAZY:
www.tecovice.cz
www.farnostmalenovice.cz

 

TURISTICKÁ MÍSTA V OKOLÍ:
Muzeum JV Moravy ve Zlíně
Kostel svatého Václava v Sazovicích


Aktualizováno:

2024 Otevřené brány

Vyrobilo Weboo Marketing & Technology © 2024

Cookie lišta

Nahoru