Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

menu

Kostel Všech svatých

Kostel Všech svatých

Rožnov pod Radhoštěm

Farní kostel Všech svatých byl postaven v polovině 18. století na místě bývalého dřevěného kostelíka. Z původního barokního vybavení se do dnešní doby dochoval jen hlavní oltář s cenným obrazem Všech svatých od významného vlámského malíře Anthonise Schoonjanse. Byl ve své době velmi vyhledávaným umělcem, který tvořil pro evropské šlechtické a panovnické dvory a značnou část života strávil u císařského dvora ve Vídni.

Koncem 19. století došlo k rozsáhlé rekonstrukci interiéru, při níž byla většina barokních prvků, kromě hlavního oltáře, nahrazena pseudoklasicistními. V téže době byla provedena kompletní ornamentální výmalba kostela, doplněná velmi zdařilými freskami s biblickými motivy na klenbě. Z této výmalby se dochovaly již jen nástropní fresky. V předsíni kostela lze spatřit mohutnou, dřevěnou plastiku Krista na kříži. Jde o hodnotnou anonymní práci. Anonymní je rovněž cenný obraz Piety, visící naproti kříži.

Ze současného vybavení stojí za pozornost sousoší svatých Cyrila a Metoděje, které farnímu kostelu věnoval známý sochař Albín Polášek. V presbytáři je umístěna dřevěná plastika sv. Václava, dílo rožnovského sochaře Emila Solaříka, jehož otec v Rožnově provozoval dílnu na malovaný porcelán. Nalezneme zde také sochu Panny Marie Lurdské, která byla přivezena rožnovskými farníky přímo z místa zjevení v Lurdech. Nové dřevořezby Křížové cesty jsou dílem místního umělce Bohumila Knilla.

Při nedávné rekonstrukci 50 metrů vysoké věže kostela byly objeveny tubusy s historickými dokumenty z předchozích oprav věže v letech 1876 a 1909. Po doplnění o nové listiny ze současnosti, byla v roce 2007 schránka uložena zpět.

PROHLÍDKY:
květen: So 09.00-16.00, Ne 12.00-16.00
červen-září: Út-So 09.00-16.00, Ne 12.00-16.00
V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

 

VÍTE, ŽE:
Počátky města jsou spjaty s osídlováním podhorských oblastí Moravy ve druhé polovině 13. a na počátku 14. století. Na kopci položeném jihozápadně od vznikajícího sídla byl zbudován také hrad, o němž jsou první zmínky z roku 1310. Po několik století byl správním centrem celého Rožnovského panství. Roku 1539 byl hrad Rožnov pobořen a správa byla přenesena do Valašského Meziříčí. V roce 1880 obdržel Rožnov status města a od roku 1913 nese přídomek pod Radhoštěm.

ODKAZY:
www.farnostroznov.cz
www.roznov.cz

TURISTICKÁ MÍSTA V OKOLÍ:
Valašské muzeum v přírodě – Rožnov pod Radhoštěm
Rozhledna Velký Javorník

Aktualizováno:

2024 Otevřené brány

Vyrobilo Weboo Marketing & Technology © 2024

Cookie lišta

Nahoru