Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

menu

Poutní kostel Panny Marie Sněžné

Poutní kostel Panny Marie Sněžné

Provodov

K poutnímu místu se váže pověst o třiašedesáti zázračných uzdraveních, k nimž došlo během čtyř let v době, kdy celý kraj trápili uherští povstalci. Ti tehdy na Valašsku a Slovácku pustošili jednu vesnici za druhou.  Nedaleko lokality dosud nazývané Malenisko žil mlynář Vlaštovica se svou ženou Annou, která si stěžovala na bolesti hlavy i očí a pomalu ztrácela zrak. Denně prosila Pannu Marii o uzdravení. Jednou se jí ve snu zjevil anděl, naučil ji tři modlitby a přikázal, aby je šířila mezi lidmi. Šest let na to ji ve snu navštívil bělovlasý stařec, zavedl ji na Malenisko, kousek od velké lípy zarazil hůl do země a řekl: „Zde je voda, která bude uzdravovat nemocné na těle i na duši.“ Druhý den se mlynářka na místo vypravila a opravdu tam našla zaraženou hůl a vedle ní prýštící pramínek vody. Omyla si nemocné oči a její zrak se začal zlepšovat.

A tak sem putovalo stále víc lidí a zázračných uzdravení každým rokem přibývalo. Když vážně onemocněl i hrabě Serenyi, majitel luhačovického panství, vzkázala mu mlynářka, že by ho Panna Maria nemoci zbavila, kdyby u pramene postavil kapličku. Hrabě souhlasil, brzy se uzdravil a nechal zde vybudovat nejprve dřevěnou a později zděnou kapli. Tato mariánská svatyně byla posvěcena na svátek Panny Marie Sněžné roku 1735 a brzy se stala cílem mnoha poutníků. Vzhledem k tomu, že jejich počet stále narůstal, byla kaple po čase ještě rozšířena a přizpůsobena do podoby dnešního barokního kostela.

Jednolodní kostelík má nevšední interiér, půvabný právě díky své jednoduchosti a prostotě. Jeho dominantou je obraz Panny Marie nad oltářem. Je jedinečný svého druhu v celé střední Evropě. Vidíme na něm námět kojící Madony, což je vyobrazení u nás prakticky nevídané a zcela unikátní. Pochází z počátku 18. století, ale autor je neznámý. Kostelu ho věnovala jedna žena jako poděkování za své uzdravení.

Vzadu ve výklenku je umístěna socha Panny Marie Lurdské, která se rovněž stala nadějí pro mnoho nemocných.

PROHLÍDKY:
květen-září: So 10.00-12.00 a 13.00-16.00, Ne 12.00-14.00 a 15.30-17.00
V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

 

VÍTE, ŽE:
Svatostánek je zasazen do krásné přírody a po hřebeni lze odtud pokračovat až k přírodní památce Čertův kámen a ke zřícenině hradu Rýsov z poloviny 13. století.
Obec Provodov dostala své jméno pravděpodobně podle nejstarších usedlíků, kteří nabízeli pocestným doprovod přes těžko schůdné hory.

ODKAZY:
www.provodov.cz
www.malenisko.cz

TURISTICKÁ MÍSTA V OKOLÍ:
Lázně Luhačovice
Muzeum Luhačovického Zálesí
Zámek Vizovice

Aktualizováno:

2024 Otevřené brány

Vyrobilo Weboo Marketing & Technology © 2024

Cookie lišta

Nahoru