Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

menu

Kostel sv. Václava

Kostel sv. Václava

Sazovice

Kostel svatého Václava v Sazovicích je moderní sakrální stavba, která byla postavena v letech 2015-2017 podle návrhu architekta Marka Jana Štěpána. Kostel je zasvěcen patronu obce a české země, svatému Václavovi, jehož ostatky jsou uloženy v obětním stole. Kostel je inspirován tradičními rotundami z doby svatého Václava, ale zároveň vyjadřuje moderní duch a symboliku.

Kostel má válcový tvar, který připomíná papírový smotek, z něhož se odchlipují lístky. Ty tvoří okna, která propouštějí boční odražené světlo do interiéru. Vstup do kostela je zdoben betonovým portikem s křížem a reliéfem svatého Václava od sochaře Vladimíra Kokolie. Na vnitřní straně kruhu jsou vyfrézována latinská slova první svatováclavské legendy: „Crescente fide Christiana…“ (Za času šíření víry křesťanské). Klika na vstupních dveřích je inspirována tvarem klepadla dveří kostela ze Staré Boleslavi, kde světec zemřel rukou svého bratra Boleslava.

Interiér kostela je prostý a funkční. Lavice jsou uspořádány na soustředných polokruzích, kapacita kostela je 180 lidí. Hlavní oltář je tvořen dřevěnou skříní s obrazem svatého Václava od malíře Františka Kysely. Za oltářem je umístěn kříž z optického skla, který se pod slunečním svitem zbarvuje do zlaté a pod září reflektorů do modré. Světlo přivádí i kulatý průhled ve stropě, lemovaný třemi stranami trojúhelníku symbolizujícího Boží oko. Na stropě visí lustry z chromovaného plechu. Na stěnách je aplikovaná omítka drásaná koštětem, která má připomínat svatováclavskou kroužkovou košili. Kostel je vybaven varhanami a zvonkohrou, která se programuje pomocí dálkového ovládání.

Součástí stavby je i společenské centrum, sál a klubovna, které slouží pro kulturní a komunitní účely. Kostel byl slavnostně posvěcen 13. května 2017 olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem. V roce 2017 byl kostel oceněn v soutěži Nejlepší z realit - Best of Realty, kde získal zvláštní cenu poroty. Časopis Azure ho zařadil mezi deset nejlepších staveb postavených na světě v roce 2017.

Aktualizováno:

2024 Otevřené brány

Vyrobilo Weboo Marketing & Technology © 2024

Cookie lišta

Nahoru