Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

menu

Kostel sv. Jiljí

Kostel sv. Jiljí

Chropyně

Kostel sv. Jiljí nese jméno opata, který podle legendy přišel jako poustevník z Řecka až do Francie, kde se v údolí řeky Rhôny usadil v jeskyni hluboko v lesích. Živil se mlékem laně, která ho každý den navštěvovala. Na oltářním obraze je světec znázorněn, jak v kutně klečí s rozepjatýma rukama před jeskyní, za ním laň, vpravo vidíme skalku s křížem a otevřenou knihou a opatské roucho s berlou.

Pozdně románské jádro kostela sv. Jiljí pochází asi z poloviny 13. století a až o pět set let později k němu byla přistavěna loď se zvonicí v barokním slohu, tzv. josefínském. Vybudovat jej dal olomoucký biskup Maxmilián z Hamiltonu, jehož znak můžeme najít i na klenbě před kněžištěm. Vysvěcen byl r. 1780. Na severní straně se přimyká k lodi zaklenutá mariánská kaple Panny Marie Lurdské postavená v roce 1890.

Vzácnou ozdobou barokního chrámu je bezesporu kazatelna a zejména mistrovsky vytvořená křtitelnice od neznámého autora, která v životní velikosti zachycuje křest Ježíšův sv. Janem Křtitelem. Na levé straně si můžeme prohlédnout kazatelnu s baldachýnovou stříškou, s níž splývá bílá draperie se zlaceným třepením, přidržovaná na stěně dvěma andílčími hlavičkami. Je zde také umístěna skupina andílků s deskami Desatera.

Zvon ve věži je ozdoben reliéfem archanděla Michaela a pochází z konce 19. století. Z té doby pocházejí také první zmínky o varhanách v tomto kostele, kdy byly údajně pořízeny nové. Od té doby však byly dvakrát vyměněny a od konce 20. století jsou zde varhany digitální.

Kostel je 25 metrů dlouhý a 10 metrů široký. Věž sahá do výšky 16 metrů.

Původně kostel obklopoval také hřbitov, na kterém se pochovávalo do roku 1814.

PROHLÍDKY:
květen-září: So 10.00-12.00 a 13.00-17.00, Ne 13.00-17.00
V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

 

VÍTE, ŽE:
Ve městě Chropyni se podle pověsti narodil Král Ječmínek. Zámek postavený v duchu manýrismu 17. století má v prvním patře Ječmínkův sál, který fungoval jako hostinská jídelna. Zachoval se zde masivní kulatý stůl s ozdobně řezanou nohou a jídelní deskou zdobenou intarzií v podobě vidličky, nože, lžíce a růže. Je tedy neustále prostřen pro hanáckého krále Ječmínka, který se údajně ukrývá uvnitř.
V chropyňském zámku si můžete prohlédnout památník zdejšího slavného rodáka, malíře Emila Filly, nebo sbírku historických zbraní. Rybník u zámku je národní přírodní památkou.

ODKAZY:
www.farnostchropyne.ic.cz
www.muchropyne.cz

TURISTICKÁ MÍSTA V OKOLÍ:
Zámek Chropyně
Muzeum Kroměřížska
Muzeum v přírodě Rymice
Větrný mlýn Velké Těšany
Záměk a květná zahrada Kroměříž

Aktualizováno:

2024 Otevřené brány

Vyrobilo Weboo Marketing & Technology © 2024

Cookie lišta

Nahoru